Bankamız, milli mücadele yıllarının ardından genç Türkiye Cumhuriyeti’nin imarını üstlenmek, inşaat teşebbüslerine destek olmak, yetimlerin hakkını korumak amacıyla 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla Emlak ve Eytam Bankası adıyla kurulmuştur. Kuruluşunun ilk yıllarında Yeni Meclis binası, Türk Ocağı binası ve Merkez Bankası binası gibi Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en seçkin örnekleri arasında gösterilen projelere imza atmıştır.

Ülkemizin ilk konut projesi Bahçelievler Konutları’nın yapımını gerçekleştiren bankamız, bu projede kullandığı sistemle konut kredisi finansman modelinin ilk örneğini ortaya koymuştur. Daha sonra yurdun dört bir yanında hayata geçirilen Saracoğlu Mahallesi, Levent Konutları, Koşuyolu Mahallesi ve diğer sembol yapılarla ülkenin imarına ve gelişimine büyük katkı sağlamıştır.

Yıllar içerisinde değişen ülke ihtiyaçları sebebiyle birçok kez isim değişikliğine giden bankamız, Emlak ve Eytam Bankası olarak çıktığı yola, sırasıyla Türkiye Emlak Kredi Bankası ve Türkiye Emlak Bankası isimleriyle devam etmiştir.

2018 yılında bir katılım bankası olarak yeniden hizmet vermesi kararlaştırılan bankamız, 2019 yılında faaliyet izni almıştır.

Türkiye Emlak Katılım Bankası, bugün 95 yıllık köklü geçmişi ve alanında uzman bankacılardan oluşan ekibiyle hizmet vermeye devam etmektedir.

Türkiye Emlak Katılım Bankası, başta inşaat sektörü olmak üzere ekonomik büyüme ve istihdama katkısı yüksek olan stratejik sektörlere yönelik olarak, üreticilerden tüketicilere uzanan ekonomik döngüde sürdürülebilir ve herkes için erişilebilir finansman modelleri geliştiriyor.